İletişim Bilgilerimiz

Hürriyet Caddesi 143/A Çankaya/ANKARA

0553 749 12 24

info@resif.net

Covid-19 Önlemleri

RESİF DALIŞ VE CANKURTARAN EĞİTİM MERKEZİ

COVID-19 “YENİ NORMAL” ÖNLEMLERİ

Merkez İçin Alınan Önlemler

1) Merkez; her teorik eğitim sonrası ve her pazar akşamı mutlaka dezenfekte edilip temizlenecektir.

2) Merkez içerisinde 4 adet el dezenfektanı bulunacaktır. (Giriş-Derslik-Ofis-Mutfak)

3) Mutfakta kullanılan bardak ve kaşıklar tek kullanımlık olup, dileyen misafirlerimiz evlerinden kendi bardak ve kaşıklarını getirebilirler.

4) Kişisel matara ve bardak gibi su kaplarının, merkezde bulunan su sebilinden doldurulması yasaktır.

5) Merkezde kullanılacak içecek(çay,kahve) ve şeker, tek kullanımlık poşetlerde kullanıma sunulacaktır.

6) Teorik eğitime gelen tüm misafirlerimizin, merkeze girmeden öncesinde ateşi ölçülecektir.

7) Misafirlerimize, eğitim sırasında kullanmaları için maske ve eldiven verilecektir.

8) Dersliğimiz 12 kişilik olmasına rağmen, 2020 yılı yeni normal süresince derslerimiz maksimum 5 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilecektir. Tüm misafirlerimizden birbirlerinden 1 metre aralıklarla durmalarını, derslikte aralıklarla oturmalarını rica ederiz.

9) Teorik ders kayıt formlarımız dezenfekte edilip katılımcılara verilecektir. Kişilerin talep etmesi halinde eğitim öncesinde online olarak doldurup çıktı almaları için kendilerine e-posta atılabilecektir.

10) Dalış merkezine yapılacak olan ödemeler eft/havale ya da kredi kartı ile kabul edilecektir.

Bilgi: Dalışlarda kullandığımız tüplerin içerisine basılan sıkıştırılmış hava, dalış kompresörleri ile basılır. Bu kompresörler üzerinde bulunan kimyasal filtreler sayesinde havada bulunan Covid-19 virüsünün tüp içerisine girmesi imkansızdır. Bu filtreler (silika gel, aktif alümine, aktif karbon, moleküler sieve gibi) kimyasal filtrelerdir.

Havuz Eğitimleri İçin Alınan Önlemler

Dalış Eğitimi İçin Alınan Önlemler

1) Eğitimlerde kullanılan regülatörler merkezimizde dezenfekte edilip maps kısmı değiştirilecektir. Mapsler tek kullanımlık kişiye özel olacaktır.

2) Maskeler her kullanım sonrası temizlenecek ve buğu yapmasını engellemesi için kişilere buğu önleyici sprey ya da bebe şampuanı verilecektir.

3) Diğer tüm dalış malzemeleri de kullanım öncesi ve sonrası dezenfekte edilecektir.

Cankurtaran Eğitimi İçin Alınan Önlemler

1) Cankurtaran eğitimlerinde kullanılan havuz malzemeleri, her havuz eğitimi öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilecektir.

2) Bir kulvarda maksimum 2 kişiye eğitim verilecektir.

3) Baygın kazazedeyi sudan çıkarma eğitimleri mankenle yapılacaktır.

4) Havuz kenarındaki cankurtaran becerileri maske takılarak yapılacaktır.

Dalış Turları İçin Alınan Önlemler

Seyahat Önlemleri

1) Yeni normal dönemde dalış turları, 10 ya da 18 kişi olarak butik tur şeklinde gerçekleştirilecektir. Turlar, her bir dalıcının 2 kişilik koltukta gideceği şekilde araç kiralanarak gerçekleştirilecektir. Daha önceki yıllarda da gerçekleştirdiğimiz turlar ile aslında aynı olacak. Çünkü hiçbir zaman sıkış sıkış yolculuğu savunmadık, hep dalışlara rahat ve konforlu gitmeyi ön plana aldık.

2) Tura katılan dalıcıların, kendilerine tur öncesi gönderilen oturma planındaki yerlere oturması beklenmektedir.

3) Kiralanan araçlar yolculuk öncesi dezenfekte edilecektir.

4) Şoförler de dahil olmak üzere araca binen herkesin ateşi ölçülecektir.

5) Dalış bölgesine ulaşana kadar kalabalık tesislerde mola verilmeyecek şekilde yolculuk planlanacaktır. Yalnızca elzem ihtiyaçlar için kısa molalar verilecektir. (Wc, benzin vb.) Misafirlerimize, tura katılırken yanlarına atıştırmalık ya da kumanya tarzı yiyecekler ve içecek almalarını öneririz.

6) Önceki dalış turlarında olan; araç içerisinde kullanım için yastık, örtü, şal vb dağıtımı yapılmayacaktır.

Tekne Önlemleri

Bilgi: Normal süreçte; yurt içi dalış turlarında tekneler dalıcıların her türlü dalış malzemesi eksiğini karşılamaktadırlar. Ancak Covid-19 sebebiyle geçirilecek olan “yeni normal” süreçte dalış tekneleri dalış okullarına bu garantiyi maske ve regülatör mapslerinde verememektedir. Bu nedenle, katılmayı düşündüğünüz dalış turundan önce, bizimle irtibata geçip teknelerin koşullarını öğrenmenizi, mağduriyet yaşamamanız adına rica ederiz. Dalış okulumuz bu süreçte, dileyen dalıcılara uygun fiyatla maske,şnorkel ve regülatör satışı yapacaktır.

1) Tura katılan tüm dalıcılara, tur başlangıcında dezenfekte edilmiş hava almayan poşet içerisinde regülatörlere takılacak maps ve plastik kelepçe, regülatörlerin temizliğinde kullanılması için dezenfektan, bir çift eldiven ve maske verilecektir.

2) Regülatörde Covid-19’un olabileceği iki yer vardır; bir tanesi maps bir tanesi nefes verdiğimizde havanın çıkış yeri olan egzoz kısmıdır. Kişiler tekneye çıktığı zaman, dalış turu boyunca kullanacağı regülatörün mapsini değiştirmelidir. Mapsi takmadan öncesinde de kendisine tur başında verilmiş olan dezenfektan ile regülatörün (2.kademenin) iç kısmı ve egzoz kısmını temizleyecektir. Dalış turu boyunca regülatör kişiye tahsis edilmiş olup, başka bir dalıcı tarafından kullanılmayacaktır. Regülatörün korunması ve muhafazası dalıcının sorumluluğunda olacaktır. Bu durum dalış turundaki eğitmen ve asistanlar tarafından takip ve kontrol edilecektir.

3) Kişilerin dalış turunda kullandığı maskelerin buğu yapmasını önlemek amacıyla maskeye TÜKÜRMELERİ YASAKTIR. Maskenin buğusunu engellemek amacıyla buğu önleyici sprey ya da bebe şampuanı kullanılmalıdır. Bu durum dalış turundaki eğitmen ve asistanlar tarafından takip ve kontrol edilecektir.

4) Kurallara uymayıp kendisi ya da başkasının hijyen koşullarını göz ardı eden dalıcılar, dalış eğitmeni ya da asistanı tarafından dalıştan alıkoyulacaktır.

Yurt Dışı Dalışı Önlemleri

1) Her yurt dışı turumuzda olduğu gibi, merkezimiz ile tura katılan dalıcıların eksik tüm dalış malzemeleri herhangi bir ücret talep edilmeksizin merkezimiz tarafından temin edilecek olup, öncesinde tüm ekipman dezenfekte edilecektir.

2) Regülatörler için maps ve diğer hijyen malzemeleri ücretsiz olarak verilecektir.

3) Yurt dışı turuna katılan tüm misafirlere 3M maske ve yüz koruyucu siperlik ücretsiz temin edilecektir.

Konaklama Önlemleri

1) Tura katılan dalıcılar (eşler ve kardeşler dışında) tek kişilik odada (single) olarak konaklamak zorundadır.

 

***Yukarıda bulunan tüm önlemler okulumuz eğitmen/asistan ve dalıcıları arasından doktor olanlarla gerekli istişareler yapılarak ve aşağıda belirtilen kurumların yapmış olduğu açıklamalar ve tavsiye kararlar değerlendirilerek alınmıştır.***

  • T.C. Sağlık Bakanlığı
  • T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • DAN (Divers Alert Network)
  • WRSTC (World Recreational Scuba Training Council)
  • PADI (Professional Association of Diving Instructors)
  • SSI (Scuba Schools International)
  • IDEA (International Diving Educators Association)
  • PSS (Professional Scuba Schools)
  • DMD (Dalış Merkezleri Derneği)